Aktywne organizacje zdobyły 55 tys. zł

Kurs przygotowania zakwasu na żurek, nauka tańczenia polki zwieńczona biciem rekordu, wycieczki rowerowe i konne, warsztaty krawieckie. To tylko niektóre propozycje dla mieszkańców na najbliższe miesiące, przygotowane przez organizacje i grupy nieformalne z powiatu dębickiego.
Żeby zdobyć pieniądze na realizację swoich pomysłów, zgłosiły się do projektu „Działaj lokalnie”. Do wzięcia było w sumie 55 tys. zł, o które walczyło 25 organizacji. Dotacje przyznano dwunastu. Najwięcej wniosków, aż pięć, realizowanych będzie w gminie Dębica. Jeden z nich będzie polegał na uczeniu mieszkańców tańca.

– Najpierw zorganizujemy kursy polki. Zwieńczeniem projektu będzie próba bicia rekordów na największą liczbę par tańczących polkę oraz na najwytrwalszych tancerzy – zdradza Marcin Ciszek, jeden z inicjatorów projektu „Poleczką przez gminę Dębica”.

Druhowie z OSP w Paszczynie, wraz ze strażakami z innych jednostek, będą uczyć młodzież pierwszej pomocy, a potem zorganizują turniej sołectw. W Brzeźnicy panie z Koła Gospodyń Wiejskich będą uczyć nastolatków, jak przygotować zakwas na żur. Na zapoznawanie młodzieży z historią okolicy postawiło stowarzyszenie Milenium – Brzeźnica 2007 oraz klub jeździecki Ostoja z Pustkowa, który będzie organizował edukacyjne wycieczki konne. W Nagawczynie młodsi i starsi mieszkańcy miejscowości będę się integrować na spotkaniach przy ognisku czy dyskusjach o filmach i książkach.

– Chcemy młodych ściągać z przystanków – deklarują z kolei druhowie z OSP w Nagoszynie (gm. Żyraków). Za pieniądze z programu „Działaj lokalnie” chcą m.in. odnowić świetlicę i garaż w remizie oraz urządzić kurs udzielania pierwszej pomocy i warsztaty budowlane.

Drugą organizacją z gminy Żyraków, która zdobyła pieniądze, jest stowarzyszenie „Razem zdziałamy więcej”. Planuje ono zorganizować cykl wycieczek rowerowych po najpiękniejszych zakątkach w gminie. Jeśli wystarczy pieniędzy, to ze zdjęć zrobionych podczas eskapad wydany będzie album.

Z gminy Pilzno po dotacje sięgnęły trzy organizacje. Jedną z nich jest Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Łęk Górnych. – Nasza wieś to wylęgarnia talentów kulinarnych. Słyniemy z wypieków znakomitych ciast. Realizując projekt chcemy tę tradycję kultywować i przekazywać młodemu pokoleniu – tłumaczy Zofia Ziaja.

Towarzystwo Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej planuje przygotować audioprzewodnik po gminie, a Towarzystwo Gimnastyczne Sokół powoła kolejną grupę artystyczną i zorganizuje w listopadzie konkurs śpiewu dla VIP-ów.

W tej edycji pierwszy raz dotację wywalczyła organizacja z gminy Jodłowa. Jest nią Koło Gospodyń Wiejskich w Dzwonowej. Panie proponują mieszkańcom kursy kulinarny i krawiecki. Na warsztatach krawieckich uczestnicy uszyją serduszka, które potem przekazane zostaną na aukcję podczas najbliższego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

– To już czwarta edycja „Działaj lokalnie” w powiecie dębickim. Ubiegające się o pieniądze organizacje coraz bardziej zaskakują komisję pomysłowością – mówi Paweł Werbowy, koordynator projektu i dyrektor biura stowarzyszenia Dębicki Klub Biznesu, które realizuje projekt „Działaj lokalnie”.

Dodaj komentarz